Alüminyum uzun yıllar  doğanın bir parçası olma özelliğini yitirmeden, evlerinize ve işyerlerimize hayat veriyor. Evlerde ısı yalıtımını arttırmak amaçlı olarak hızla pvc ye dönüş yaşanırken, işyerlerinde hem ısı yalıtımlı ve hem de estetik açıdan meydan okurcasına alüminyum sistemler çoğalıyor

Alüminyum inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılan bir malzemedir. Uzun ömürlü, dayanıklı ve hafif yapısı; yalıtım kapasitesinin yüksek olması, kolay şekil alabilen özelliği ile doğrama işlemlerinde en çok tercih edilen maddelerden biridir.

  • Alüminyum dış etkenlere ve korozyona karşı dirençli bir metal olduğundan uzun ömürlüdür.
  • Tüm mevsim koşullarında ve doğal şartlarda rahatlıkla kullanılabilir
  • Alüminyum profiller hafif bir yapıda olduğundan üreticiye esnek uygulama imkanı sunar.
  • Farklı zevk ve tasarımlara göre estetik bir görünüm kazandırılması kolaydır.

Alüminyum Doğramanın Kullanım Alanları

Yapılarınız için çok çeşitli çözümler sunabilmekteyiz. Özellikle binanızın dış cephesindeki yaptırmayı düşündüğünüz pencereler ve kapılar için ısı yalıtımlı doğrama sistemlerini öneririz.  Binalarda ısı yalıtımlı Alüminyum doğramalar kullanılarak ısıtılan mahallerden dışarıya ısı kaçması azalmaktadır. Alüminyum profillerin yüzeyi istenilen renkte elektrostatik toz fırın boya veya eloksal kaplamalı olabilmektedir. Alüminyumun sınırsız şekillendirme ve tasarım olanağı, çok karmaşık yalıtım detaylarının ekonomik çözümünü sağlamaktadır. Yalıtımlı ve yalıtımsız doğramaların teknik detayları aşağıda verilmiştir inceleyebilirsiniz.

Alüminyum Doğramanın Avantajları

Alüminyum doğrama  diğer doğrama çeşitlerine göre birçok avantaja sahiptir. Dayanıklı, hafif ve kolay şekil alan yapısı sayesinde yüksek yapılarda, iklim ve hava koşullarının değişkenlik gösterdiği yerlerde, ince işçilik gerektiren alanlarda tercih edilmektedir. Son dönemlerde alüminyum doğramanın ısı yalıtımlı olarak kullanılması tüketiciye ciddi oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu sebeple dış cephe kaplamalarının vazgeçilmezidir. Alüminyum rezervinin zengin olması, madene ulaşmanın kolay olması ve geri dönüşümün mümkün olması gibi etkenler dolayısıyla alüminyum doğrama fiyatları alternatiflerine göre daha ucuzdur. Ayrıca üretim ve işleme prosesinin muadillerine göre daha elverişli olması üreticiler açısından yüksek tercih sebebidir. Bununla birlikte alüminyum doğrama, görsel açıdan albenili ürünlere sahip olunmasını da sağlamaktadır. Estetik mekanlar, dekoratif ürünler kolayca yapılabilmektedir.
Geri dönüşüm sayesinde doğa dostu, enerji tasarrufu sağlayan, dayanıklı ve estetik görünümler sunabilen alüminum doğrama ürünlerinin kullanımı; gelişen ve değişen teknoloji ile hızla artmaya devam edecektir.